Relacja Stabilność-Mobilność w pracy...
Poprzedni wpis poruszał temat związany z zakresami ruchów Naszego ciała (mobilność). Jako uzupełnienie fundamentu pod budowanie siły chciałbym napomknąć z kolei o Stabilności.
Stabilność ( Stability ) - najprościej rzecz ujmując, stabilność jest umiejętnością motoryczną człowieka, która pozwala utrzymać bezpieczne oraz najbardziej efektywne ułożenie stawu podczas wykonywanej pracy.
Osobiście uważam, że mobilność i stabilność powinny iść ze sobą w parze. Obydwie wartości są od siebie uzależnione i mityczny „złoty środek” udoskonalania ruchu nie może bagatelizować żadnej z podanych wartości.
Prosty przykład : Osoba z bardzo dużym zakresem mobilności w obręczy barkowej bez umiejętości ustabilizowania ruchu nie będzie w stanie bezpiecznie i efektywnie podnieść czegoś ciężkiego nad głowę. W drugą stronę działa to bardzo podobnie. Osoba nie mająca problemu z ustabilizowaniem ruchu, zaś nie posiadająca odpowiedniej mobilności również nie będzie w stanie danego ruchu wykonać poprawnie.
Popularna koncepcja „joint-by-joint” dobrze odzwierciedla kompleksowy schemat zapotrzebowania ciała na mobilność/stabilność. Przedstawiam ją z małymi modyfikacjami, które uznaję za przydatne rozszerzenie pracy z ciałem.
Stopa - podstawa pracy z ciałem. Jako jedyny element Naszego układu ma bezpośredni kontakt z podłożem co czyni ją tak ważnym punktem całej układanki.
STABILNOŚĆ
Staw Skokowy ( górny i dolny ) - połączenie stawowe łączące elementy podudzia ze stopą. Umożliwia Nam przede wszystkim pracę w zgięciu stopu ku górze ( zgięcie grzbietowe) oraz ku dołowi ( zgięcie powierzchniowe).
MOBILNOŚĆ
Staw kolanowy - największy staw w ciele człowieka, zawiasowy (zmodyfikowany). Oprócz głównej funkcji zgięcia i wyprostu spełnia również funkcje rotacyjne.
STABILNOŚĆ
Staw biodrowy- staw kulisty przenoszący obciążenia z tułowia na kończyny dolne umożliwiając również ich ruchomość.
MOBILNOŚĆ
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa ( L-Spine ) - odcinek kręgosłupa najmocniej narażony na zbędne przeciążenia różnej genezy, przez co został wyszczególniony. Mobilność poszczególnych segmentów kręgosłupa jest absolutną podstawą tak jak i jego funkcjonowanie jaka stabilnej całości przyjmującej obciążenia różnego rodzaju.
STABILNOŚĆ
Odcinek piersiowy kręgosłupa ( T-Spine ) - odcinek kręgosłupa mocno odpowiedzialny za wszelkie ruchy kończyn górnych. Jego zakres ruchu bezpośrednio przekłada się na pracę całości kręgosłupa oraz górnej części ciała.
MOBILNOŚĆ
Łopatka - część obręczy kończyny górnej . Od jej ruchomości zależna jest praca kompleksu barkowego oraz całości kręgosłupa podczas utrzymywania funkcji posturalnych.
STABILNOŚĆ
Obręcz barkowa - jako rozszerzenie tematu łopatki. Wraz z nią do obręczy barkowej zaliczamy obojczyk oraz staw ramienny. Staw ramienny wymaga szczególnej uwagi z racji na swoją złożoność. Pełni on multum funkcji ( zgięcie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie, ruchy obrotowe ramienia do wewnątrz i na zewnątrz). Głównie dzięki temu jako jedyny na całej liście nie został przydzielony bezpośrednio do żadnej z kategorii.
MOBILNOŚĆ / STABILNOŚĆ
Podsumowując ,pracując nad efektywnym sposobem poruszenia się w różnego rodzaju wzorcach ruchowych rozwiązanie leży zawsze gdzieś pomiędzy. Raz będzie to przewaga roli mobilności nad stabilnością, innym razem będzie się to odbywało w drugą stronę. Należy jednak pamiętać, że sprawa nigdy nie jest przesądzona wyłącznie na jedną ze stron. Obydwie wartości powinny być nieustannie pielęgnowane w celu optymalizacji ruchu. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach :)
by: Kacper Zwolan
Dodaj komentarz